Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleiçi
Antalya’nın tarihi bölgesi denildiğinde ilk akla gelen yer Kaleiçi oluyor. Begonvillerle çevrili sokakları, nostaljik ve modern atmosferi iç içe sunuyor.

Yığma taştan inşa edilen evler, sahiplerinin maddi durumlarına göre farklılık gösterse de ortak özellikleri çok. Hem sokak cephesi hem de sokağı görmeyen bir bahçeleri bulunan bu evlerin üst katında cumba bulunuyor. Zemin katta bahçelere açılan taşlıklar, taşlıklarda ise ağaçtan yapılmış kanepeler bulunuyor. Evlerin zemin katı depo, mutfak gibi alanların bulunduğu yer iken üst katlar yaşam alanı olarak kullanılıyordu.

Kaleiçi’nin dar sokaklarında bulunan birçok ev, aslına uygun olarak restore edilmiş. Günümüzde eğlence mekanlarının, restoranların, hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bir tarihi turizm merkezi konumunda olan Kaleiçi’ne gitmişken Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar), Eski Limanı da mutlaka görün.


Antalya’nın eğlence, tarih ve alışveriş yerleri arasında önemli bir konuma sahip olan Kaleiçi’ne gitmişken Hadrianus Kapısı’nı da görmelisiniz.

Yerli ve yabancı turistlerin Antalya’da en sık uğradığı yerlerin başında bulunan Kaleiçi’nin deniz kokan sokaklarında keyifli yürüyüşler yaparken şehrin hemen hemen her yerinden görünen Yivli Minare’yi ziyaret etmeyi unutmayın. Selçuklu döneminden günümüze kadar ulaşan minare, ilk olarak Bizans kilisesi olarak yapılmış olsa da Alaattin Keykubat tarafından camiye dönüştürülmüş ve Antalya’nın ilk İslami yapılarından biri olarak ün kazanmış.

Antalya'nın tarihi bölgesi olan Kaleiçi'ni keşfederken, bu güzel şehirdeki gezinizi daha rahat ve özgür bir şekilde yapmak isterseniz, Antalya'da araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Araç kiralama, bu bölgedeki tarihi ve turistik yerleri ziyaret etmenin yanı sıra çevredeki plajları ve doğal güzellikleri de keşfetmek için ideal bir yol sunar. Böylece Hadrianus Kapısı gibi önemli noktaları görmek için kolayca seyahat edebilirsiniz. Araç kiralama aynı zamanda Yivli Minare gibi önemli tarihi yapıları ziyaret etmek için de çok kullanışlıdır. Antalya'da araç kiralama hizmetleri genellikle çeşitli seçenekler sunar, böylece bütçenize uygun bir araç bulmak mümkün olacaktır. Bu şekilde, Antalya'daki gezi planınızı daha da özgür ve keyifli hale getirebilirsiniz. Araç kiralama ile şehri dilediğiniz gibi keşfedebilirsiniz.
Whatsapp Telefon