Konyaaltı Plajı

Konyaaltı Plajı
Konyaaltı Sahili
Lara Plajı ile birlikte Antalya'nın iki önemli sahilinden biridir. Şehir merkezinin batısında, Konyaaltı ilçesinin Akdeniz sahilindedir.
Dünyanın en büyük tatlı su traverteni olan Antalya Traverten Platosu'nun güneybatısında, falezlerin geriye çekildiği Konyaaltı Varyantı'ndan Antalya limanına kadar uzanan 7 km uzunluğundaki sahil, Konyaaltı plajıdır[1]. Bu çakıllı sahilin; 4,5 km uzunluk, 70 m genişliğe sahip kısmı mavi bayrak sahibi halk plajıdır.
Antik devirlerde dağlık alanda yaşayan Termessosluların kullandığı liman kenti Olbia bu sahilde yer alır. Tarihi Olbia kentinin kalıntıları Boğa Çayı'ndan Arapsuyu'na kadar dağılmıştır.
Plajın, Antalya kıyılarındaki falezlerin alt tarafında kaldığından koy-altı denildiği, zamanla konyaaltına dönüştüğüne inanılır. İkinci bir iddia ise; Antalya'nın Konya'ya bağlı olduğu Osmanlı devirlerinde asker toplanma alanına Konyaüstü denilirmiş. Bu alanın alt tarafına halk tarafından Konyaaltı adı kullanılmaya başlanmıştır
Sahilden; kuzeyden güneye İnsuyu veya Arapsuyu-I, Arapsuyu-II, Boğa Çayı ve Sarısu Akdeniz'e dökülür.Sarısu Kadınlar Plajı
Konyaaltı ilçesine bağlı Liman bölgesinde yer alan Sarısu Kadınlar Plajı, bölgenin ünlü plajları arasındadır. Plaja ulaşımlar, yürüyerek rahatlıkla yapılabilmektedir.
Ortalama 1000 metrelik uzunluğa sahip olan bir sahili bulunan Sarısu Kadınlar Plajı’nda yaklaşık 300 şezlong, ziyaretçilerin kullanımına sunulmuş durumdadır. İçerisinde duş, giyinme kabini ve tuvalet gibi ihtiyaçlar için kullanılabilecek imkanlar bulunan plajın çevresinde yiyecek ve içecek ihtiyaçları için de birçok tesis hizmet vermektedir. Genellikle plajın içerisindeki tesislerde kadınların çalıştığı plaj, adını da buradan almaktadır. Sarısu Kadınlar Plajı’na girişler ücretsiz olarak yapılmaktadır.


Topçam Plajı
Konyaaltı’nın popüler plajları arasında bulunan Topçam Plajı, Liman Mahallesi’nde hizmet vermektedir. Plaja ulaşımlar yürüyerek yapılabilmektedir.
Ortalama 650 metrelik bir uzunluğa sahip olan plajın genişliği ise ideal seviyelerdedir. Sahili'nin kumsal alanlardan oluştuğu plajın küçük bir kısmı ise çakıl taşlarıyla kaplı durumdadır.
Plajın en önemli özelliği ise, hemen karşısında bulunan Sıçan Adası’dır. Benzersiz bir manzaraya sahip olan plajın uç kısımlarında yer alan falezler de bölgenin ön plana çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bakir bir durumda bulunan plajın çevresinde hizmet veren tesis bulunmadığı için buraya gitmeden önce hazırlıklı olmanız tavsiye edilmektedir. Etrafını kaplayan Kızılçam ağaçları ile birlikte doğa ile iç içe bir atmosfere sahip olan Topçam Plajı, özellikle bölge halkı tarafından hafta sonları piknik ve kamp gibi aktiviteler için tercih edilmektedir.


Büyük Çaltıcak Plajı
Konyaaltı’nın bakir plajları arasında bulunan Büyük Çaltıcak Plajı, bölgenin sakin sahillerinden biridir. Plaja ulaşımlar yürüyerek veya özel araç ile yapılabilmektedir.
Doğa ile iç içe bir konumda yer alan plaj, özellikle kamp yapmayı sevenler tarafından tercih edilmektedir. Hafta sonları piknik aktivitelerine de ev sahipliği yapan plajın çevresinde hizmet veren herhangi bir tesis bulunmamaktadır.Denizinin derinliğinin ortalamanın üzerinde olması sebebiyle, yüzmeyi iyi bilmeyenlerin girmesinin pek uygun olmayacağı plajın büyük bir kısmı kumlarla kaplı olurken, bir kısmı ise çakıl taşlarıyla doludur.
Yaklaşık 500 metrelik bir sahile sahip olan Büyük Çaltıcak Plajı’na girişler ücretsiz olarak yapılabilmektedir.


Küçük Çaltıcak Plajı
Büyük Çaltıcak Plajı’na oldukça yakın bir konumda bulunan Küçük Çaltıcak Plajı, Liman Mahallesi’ndedir. Plaja ulaşımlar özel araç ile yapılabilmektedir.
Doğa ile iç içe bir atmosfere sahip olan Küçük Çaltıcak Plajı, etrafındaki Kızılçam ağaçları ile kaplı olmasından ötürü diğer plajlardan daha farklı bir hissiyatı bulunmaktadır. 300 metrelik bir sahil şeridine sahip olan plajın etrafında falezlerin bulunmasından ötürü, denizinin derinliği anlık olarak değişmektedir. Bu sebepten ötürü yüzme bilmeyenler için uygun olmayan plajın denizi berrak ve dalgasız bir yapıya sahiptir. Etrafında herhangi bir tesisin bulunmadığı plaj, özellikle kamp ve piknik gibi aktiviteler için tercih edilmektedir.
Küçük Çaltıcak Plajı’na girişler ücretsizdir.


Konyaaltı Beachleri
Konyaaltı, plajlar bakımından çevredeki diğer popüler tatil merkezine göre daha kısıtlı imkanlar sunduğu için bölgedeki beach sayısı da sınırlı olarak bulunmaktadır.

Konyaaltı Plajı, Antalya'nın en gözde turistik mekanlarından biri olarak öne çıkar. Bu harika sahil şeridi, sıcak ve temiz denizi ile tatilcilerin ve yerel halkın sıkça tercih ettiği bir destinasyondur. Genişleyen kumsalı, plaj boyunca uzanan palmiye ağaçları ve çevresindeki kafe ve restoranlar ile tatilciler için rüya gibi bir atmosfer sunar. Ayrıca, plajın etrafındaki yürüyüş yolları ve bisiklet parkurları, doğa severler için mükemmel bir seçenek sunar. Konyaaltı Plajı'nın ziyaretçilere sunduğu eşsiz güzellikleri keşfederken, Antalya'da araç kiralama hizmeti sunan

Repeatcar'ı tercih etmek, seyahatinizi daha da konforlu ve keyifli hale getirebilir. Repeatcar, şehir içi ve şehirlerarası gezileriniz için uygun ve güvenilir araçlar sunarak, tatilinizi sorunsuz bir şekilde planlamanıza yardımcı olur. Konyaaltı Plajı'nın tadını çıkarmak ve çevresindeki diğer güzellikleri keşfetmek için Repeatcar'ın araç kiralama hizmetlerini göz ardı etmeyin.
İlginizi Çekebilir
Whatsapp Telefon